Алергія у дітей

Алергія — Це підвищена чутливість організму до певних речовин (до харчових продуктів, пилку рослин, вовни тварин, бджолиної отрути і т. д.). Після потрапляння чужорідного речовини на шкіру, слизові або в шлунок найбільш важкі алергічні реакції розвиваються порівняно швидко, протягом перших годин і навіть хвилин. Потрібні негайні дії дорослих і виклик «швидкої допомоги». Але найчастіше алергічні реакції протікають в досить легкій формі, тому їх можна лікувати в домашніх умовах. Однак консультація лікаря необхідна і в цьому випадку.

Симптоми захворювання у дітей:

Симптоми алергії дуже різноманітні. Найчастіше вона проявляється шкірним висипом у вигляді кропив'янки або пухирів. Висип супроводжується свербінням, часом дуже сильним. Іноді батьки помічають висип, звертаючи увагу на дивну поведінку дитини, який чухає собі руки, живіт чи спину. На шкірі з'являється почервоніння, а слідом за нею маленькі прищики, групувати в окремих місцях. Зазвичай висип локалізується під пахвами, на плечах, на лопатках, під колінами, на ліктьових згинах, біля пупка, на грудях, на щоках, на лобі, за вухами.

Інший поширений симптом — закладений ніс в результаті алергічного набряку слизової, чхання і лоскотання в носі. Може виникнути і сухий кашель, утруднене гучне дихання. Найчастіше так протікає алергія на пилок рослин, пил або певні запахи, але може бути і на конкретний продукт, до якого організм дитини виявився надчутливим.

Алергічна реакція може супроводжуватися болем у животі, блювотою, проносом. Але найнебезпечніше стан — анафілактичний шок, який зазвичай стрімко розвивається відразу ж після контакту з алергеном.

Ознаки анафілактичного шоку: раптова слабкість, нудота, біль за грудиною, з'являється страх смерті. Всі ці явища моментально посилюються, а шкіра блідне і на ній виступає холодний липкий піт. Знижується артеріальний тиск, може наступити втрата свідомості.

Коли потрібна невідкладна медична допомога:

При загрозливих життю станах: анафілактичному шоці, набряку гортані (утрудненому диханні і задуха). Інші ознаки потребують звернення до лікаря протягом кількох годин або першу добу після початку хвороби.

Що робити до приходу лікаря:

При виникненні утрудненого дихання
1. Заспокойте дитини і не панікуйте самі, так як ваше занепокоєння посилить алергічну реакцію і погіршить стан дитини.
2. Відкрийте кватирки і вікна, щоб в кімнату надходив свіже повітря.
3. Швидко зволожте повітря в кімнаті. Для цього слід розвісити на батареях мокрі рушники. Можна набрати гарячу воду у ванну і віднести туди дитину, щоб він дихав зволоженим повітрям.
4. Зніміть з дитини одяг, яка стягує йому груди і живіт.
5. Покладіть до його ніг теплу грілку або зробіть йому гарячу ванну для ніг.
6. Зробіть дитині інгаляцію лужним розчином. Для цього розведіть в склянці окропу 1 ч. ложку соди і попросіть дитину вдихати пари.
7. Якщо у вас є ультразвуковий інгалятор, нехай дитина подихає содовим розчином через цей апарат. Він дозволяє швидко зняти набряк гортані і спазм бронхів.

При анафілактичному шоці

1. З'ясуйте, у свідомості чи дитина. Для цього потріть його по спині або обережно втрати-
2. Якщо дитина не реагує, то, міцно підтримуючи рукою його голову і шию і не згинаючи спину, покладіть дитину на тверду поверхню обличчям догори і відкриє йому груди.
3. Якщо дитина без свідомості, негайно приступайте до протишоковим діям. Виконуйте їх протягом хвилини, потім викликайте невідкладну допомогу.
4. Перевірте, чи є у дитини дихання і серцебиття. Для цього прикладіть вухо до рота дитини, щоб почути його дихання, і подивіться, чи рухається його грудна клітка. Слідкуйте за дитиною не більше 5 секунд.
5. Якщо дитина не дихає, робіть штучне дихання:

• зробіть неглибокий вдих і, не змінюючи положення голови дитини, щільно обхопіть своїми губами його ніс і рот, зробіть два обережних вдування повітря тривалістю по 1 секунді кожне, з паузою між ними;
• якщо грудна клітка під час проведення штучного дихання не починає рухатися, змініть положення голови дитини і зробіть ще 2 вдування повітря;
• зауваживши, що грудна клітка піднімається під час штучного дихання, покладіть 2 пальці на внутрішню поверхню руки дитини трохи вище ліктя і злегка натисніть. Протягом 5-10 секунд намагайтеся намацати пульс;
• якщо пульс є, продовжуйте штучне дихання, виробляючи по одному вдування повітря кожні 3 секунди. Перевіряйте пульс через кожні 20 штучних вдихів (у дитини до одного року), через 15 вдування повітря (у дитини від року до восьми років) або через кожні 12 вдихів (у дитини після восьми років). Через 1 хвилину викличте невідкладну допомогу. Потім продовжуйте штучне дихання з перевіркою пульсу;
• якщо пульсу у дитини немає, починайте непрямий масаж серця. Для цього, не змінюючи положення голови дитини, покладіть 2 пальці на середину його грудини трохи нижче сосків. Протягом 3 секунд різко натискайте на грудину 5 раз підряд, так, щоб грудна клітка кожен раз опускалася: на 1,5-2,5 см у дитини до року, на 2,5-3,5 см у дитини від року до восьми років, і на 4-5 см у дитини після восьми років. Натискайте на грудину плавно, ритмічно, не відриваючи від неї пальців;
• чергуйте 1 вдування повітря з 5 натисканнями на грудину. Повторіть прийоми 10 разів. Потім протягом 5-10 секунд намагайтеся намацати пульс. Повторюйте ці прийоми до появи пульсу або прибуття лікаря.

6. Якщо дитина у свідомості, негайно починайте протишокові заходи:

• покладіть дитину на спину і підніміть йому ноги на 20-30 см;
• щоб зберегти тепло, накрийте дитину ковдрою або пальто;
• прислухайтеся до дихання і серцебиття дитини, будьте готові почати реанімаційні заходи, якщо настане погіршення;
• викличте невідкладну допомогу.

УВАГА!
Якщо серце у дитини б'ється, натискати на грудну клітку не можна: це може призвести до зупинки серця.

Якщо поруч є інша людина, нехай один із вас негайно викликає невідкладну допомогу, а інша починає реанімаційні дії.

При появі алергічної висипки

1. Якщо відомий алерген або є припущення, що може викликати алергію, то по можливості виключите контакт з ним. Наприклад, дитина напередодні з'їв шоколадку або пограв з собакою чи кішкою (з якими раніше не спілкувався), або в будинку з'явився новий квітка або килим і т. д. Алергеном може бути будь-яка речовина або тварина, але найчастіше алергію викликають продукти, шерсть тварин і квітучі рослини.

2. Дайте дитині антигістамінний препарат: супрастин або тавегіл: до року — 1/4 таблетки, до 3 років — 1/3, до 7 років — 1/2, після 10 років — цілу таблетку. Якщо висип супроводжується свербінням, робіть холодні компреси.

3. Змастіть шкіру антиалергенним кремом драполен.

4. Два рази на день давайте дитині активоване вугілля: до року — 1 таблетку, до 3 років — 2 таблетки, до 7 років — 3 таблетки.

5. Можна дати дитині глицирам — лікарський препарат рослинного походження, що отримується з солодки голої. Він має протизапальну дію і широко застосовується для лікування алергічних дерматозів у дітей.

6. Виключіть з харчування продукти, які потенційно можуть викликати алергію: шоколад, цитрусові, рибу, газовані напої.

7. Зверніться до лікаря.

8. Якщо висип виступила не в перший раз, зробіть аналіз крові на імуноглобулін-А. Він допоможе виявити характер захворювання — істинну або помилкову алергію, а також визначити алерген. Обмеження контакту з алергеном допоможе надалі уникнути повторення симптомів.

Народні засоби від алергії:

• Протиалергічний, протисвербіжну і підсушуючу дію надають настої череди, кропиви, фіалки триколірної, материнки, листя і кори чорної смородини та ін Використовують також відвари кореня валеріани, лопуха, оману і лепехи.
• Настій з листя кропиви. Листя кропиви подрібніть і покладіть у термос (з розрахунку 1 ст. Ложка на склянку), залийте кип'яченою водою і залиште на ніч. Потім процідіть і давайте дитині по 1 ст. ложці 2 рази на день за 30 хвилин до їжі.
• Настій з листя шавлії, кропиви і берези. Всі складові візьміть в рівних частках. Настій готуйте так само, як і в попередньому рецепті.
• Настій з деревію, кропиви і материнки. Трави потрібно взяти в рівних кількостях. Потім 1 ст. ложку суміші заварити склянкою окропу і настоювати ніч у термосі.
• Настій, що знімає алергічний набряк.
Візьміть фіалку триколірну, ромашку, хвощ польовий — по 1 ст. ложці. Збір заварити 1 л окропу, потім настояти і приймати 3-4 рази на день протягом 7-10 днів.
• Примочки, заспокійливі свербіж, для зовнішнього застосування. Робляться з настою ромашки, череди або шавлії.
• Зменшити свербіння, відчуття паління і зняти набряк можна за допомогою примочок з настою таких трав: м'яти, звіробою і кори дуба, взятих порівну. Готувати настій так: 2-3 ст. ложки суміші заварити склянкою окропу. Замість примочок можна використовувати припарки — ті ж трави поміщають в мішечок з марлі, потім опускають його в окріп і, остудивши до 40-42 ° С і злегка віджати, прикладають до уражених місць. Робити припарки можна кілька разів на добу.

Ефективний засіб — лікувальні ванни

• У гострій стадії алергічної висипки рекомендуються ванни з настоєм ромашки: 2 ст. ложки трави залити 500 мл окропу, настояти 30 хвилин, процідити і додати у воду для ванни.
• Ванни з відваром кори дуба — 100 г подрібненої кори замочити на 6 годин в 1 л води, поставити на слабкий вогонь на 30 хвилин, процідити і додати у воду для ванни.
• Ванна з травою череди: 2 ст. ложки трави на 1 л окропу, поставити на водяну баню на 10 хвилин. Знявши з водяної бані, настояти 2 години, процідити і додати у воду для ванни.
• При сверблячих дерматозах добре допомагають крохмальні ванни — 100 г крохмалю розвести у воді кімнатної температури в окремому посуді, потім вилити у ванну.
• Заспокійливо діють на шкіру хвойно-валеріанові ванни: на ванну — 25 мл настоянки валеріани і 2 ст. ложки хвойного екстракту.

Джерело: vitopharma.ru