Аритмія - причини виникнення аритмії.  Види і профілактика аритмій

Що таке аритмія?

Аритмія — Це збій у роботі послідовних скорочень серцевого м’яза. У людини серця скорочується в певному ритмі. Цей ритм утворює якась провідна система серця. Собою вона являє вузли, пучки нервової тканини, скупчення цих нервових клітин і волокон розташоване в ділянці міокарда і там генерує всі імпульси серця і проводить їх. Від усього цього і залежить ритм і частота скорочень серця. Коли трапляється збій в діяльності навіть одного освіти, то виникає аритмія.

При різних видах аритмії трапляється збій в частоті скорочення серця, це може призвести до збільшення скорочень (тахікардія) або ж, навпаки, зменшення скорочень (брадикардія), в той же час скорочення можуть залишатися в нормі. У здорової людини частота скорочення серця складає приблизно 60-70 ударів серця в хвилину.

Причини виникнення аритмії

Причиною аритмії може стати захворювання серцево-судинної системи, а також артеріальна гіпертонія, черепно-мозкові травми, клімактеричні зміни в організмі, захворювання наднирників і щитоподібної залози.

Також причинами аритмії можуть виявитися часті стреси, перевантаження — як нервові, так і фізичні, зловживання курінням і алкоголем, а також токсичні і лікарські речовини. Збій в ритмі серця може досить тривалий час ніяк себе не проявляти, а може і різко погіршити самопочуття, часто буває, що це дуже небезпечно для життя.

Види аритмій

Синусова тахікардія. Головним в області міокарда — освіти електро-імпульсів — є синусовий вузол. Коли людина хвора синусовою тахікардією, частота скорочення серцевого м’яза деколи перевищує 90 ударів на хвилину. Людина відчуває таке відхилення як сильне серцебиття. Походження синусової тахікардії пояснюється сильними навантаженнями, емоційним перенапруженням, підвищенням температури при застудних захворюваннях, не часто, але все-таки вона може виникати від серцевих захворювань і всіх перерахованих вище причин появи аритмії.

Синусова брадикардія. Вона проявляється у вигляді зменшення частоти серцевих скорочення, часто до 55 ударів на хвилину і навіть менше. Брадикардія може проявлятися і у фізично здорових, тренованих людей, під час спокою або сну. Брадикардію можуть супроводжувати гіпотонія, серцеві захворювання. Як правило, виникає брадикардія при зниженні функцій щитовидної залози. Відчувається брадикардія як дискомфорт у ділянці серця, можуть бути загальна слабкість і запаморочення.

Синусова аритмія. Характеризується як неправильне чергування серцевих ударів. Цей вид аритмії найчастіше спостерігається у дітей і підлітків. Синусова аритмія функціонально може бути пов’язана з диханням. Під час вдиху серцеві скорочення частішають, а на видиху зменшуються. Така дихальна аритмія не впливає на самопочуття і, як правило, не вимагає лікування. При діагностиці такого виду аритмії використовується затримка дихання, під час якого аритмія зникає.

Екстрасистолія. Це позачергове скорочення м’яза серця. У здорових людей можуть спостерігатися поодинокі екстрасистоли, вони можуть бути викликані різними захворюваннями, а також шкідливими звичками. Відчуватися в такому вигляді аритмія може як сильні поштовхи в області серцевого м’яза або у вигляді завмирання.

Пароксизмальна тахікардія.
Пароксизмальна тахікардія — це правильна робота серця, але з частим ритмом биття. Таким чином, частота биття серця може досягати 140-240 ударів на хвилину. Такий вид тахікардії виникає і зникає раптово. Симптоми: посилене серцебиття, підвищене потовиділення, а також слабкість.

Мерехтіння передсердь.
Це захворювання називають мерехтливої аритмії, характеризують як безладне скорочення окремих м’язових волокон, в той час як передсердя не скорочується повністю, шлуночки починають скорочуватися неритмічно з частотою приблизно від 100 до 150 ударів на хвилину. При «тріпотінні» передсердь вони починають скорочуватися все швидше, частота скорочень буває від 250 до 300 ударів в хвилин. Такий стан часто спостерігається у людей з хворобами і пороком серця, а також захворюваннями щитовидної залози та при алкоголізмі.

Симптоми можуть бути відсутні, хворий може і не відчувати зміна самопочуття. Звертаються найчастіше зі скаргами на відчуття тріпотіння в області грудей, іноді біль у серці, і скаржаться на задишку. Головною ознакою мерехтливої аритмії є недолік пульсу, тобто визначається частота серцевих скорочень при прослуховуванні перевищує частоту пульсу.

Тріпотіння і мерехтіння шлуночків вважається самим важким порушенням ритму, таке може виникнути від будь-якої важкої хвороби серця, через отриману травму від електрики, при передозуванні деяких ліків.

Симптоматика: несподівана зупинка серця, пульс не прощупується, втрата свідомості, хрипке дихання, можливі судоми, розширені зіниці. Перша і невідкладна допомога людині в такому стані полягає в негайному зовнішньому непрямому масажі серця і штучному диханні.

Блокади серця. При цьому виді аритмії сповільнюється і припиняється проведення імпульсів по всім структурам міокарда. Характеризує ознакою блокад є періодичне пропажа пульсу, блокади можуть бути як повними, так і неповними. Повні блокади часто супроводжуються зниженням частоти серцевих скорочень. Від них часто бувають непритомність і судоми. А повна поперечна блокада може викликати серцеву недостатність і навіть раптову смерть.

Діагностика аритмій

Діагностика аритмії полягає в показниках огляду хворого, в ці показники входять: зовнішній вигляд, колір шкіри, промацування пульсу, визначення меж серця, вимірюється частота серцевих скорочень, дихання, робиться електрокардіограма, за допомогою якої можна досить точно визначити вид аритмії і підібрати вірний метод лікування.

Профілактика аритмій

Якщо аритмія, викликана хворобою серця, то досить вилікувати цю хворобу. При деяких видах аритмії потрібно щоденний прийом певних ліків, які здатні усунути напади неправильного серцебиття.