Дизентерія (Шигельоз)

Що це таке?

Дизентерія-інфекційне кишкове захворювання. Зустрічається по всьому світу у людей різного віку, але особливого поширення отримує в жаркий сезон.

Збудник захворювання — бактерія роду шигелла (Shigella). Існує 4 види шигел, патогенних для людини, і безліч підвидів. Вони відрізняються за здатністю викликати захворювання, географії поширення і т.д.

Джерелом зараження служить хвора людина. Зараження дизентерією відбувається при недотриманні правил особистої гігієни. Дизентерія — це хвороба брудних рук. Втім, можна захворіти, вживаючи заражену воду і вимиті їй фрукти або овочі, а також недостатньо оброблені термічно продукти.

Що відбувається?

Інкубаційний період хвороби — від декількох годин до 2-3 діб.

Збудник захворювання викликає запалення стінки товстого кишечнику. Головний симптом дизентерії — не дуже рясний частий рідкий стілець темно-зеленого кольору зі слизом, гноєм, кров’ю, а також помилкові позиви на дефекацію, так звані тенезми. Крім того, у хворого погіршується загальне самопочуття: з’являється нудота, блювота, знижується апетит, турбують головні болі. При розвитку хвороби можливо зневоднення.

Діагностика ілеченіе

Діагноз дизентерії ставиться лікарем-інфекціоністом за сукупністю симптомів. Додатково призначають дослідження, що дозволяють уточнити збудника і застосувати антибіотики спрямованої дії, — посіви калу.

Лікування дизентерії проводиться в стаціонарі. При лікуванні дизентерії лікар вирішує два завдання — боротьба з мікробом-збудником захворювання (застосовуються антибіотики) та компенсація втрати рідини — рясне пиття і внутрішньовенне вливання спеціальних розчинів.

При гарній опірності організму хвороба повністю виліковується за 7-10 днів, але іноді може набувати і хвилеподібний характер (частіше це буває у тих людей, які повністю не провели призначений лікарем курс лікування, що загрожує виникненням хронічної форми захворювання).

У перебіг хвороби необхідно ретельно контролювати можливі ускладнення: зневоднення і прорив (розрив) кишечника. Прорив потребує негайного хірургічного втручання.

Імунітет у перехворілих нестійкий, можливі повторні випадки зараження.