Гіпертонія - причини, симптоми і ступеня гіпертонії.  Гіпертонічні кризи і дієта при гіпертонії

Що таке гіпертонія?

Гіпертонія — Це захворювання, головними симптомами якої є високий артеріальний тиск, причинами якого вважається нервово-функціональне порушення тонусу судин. Найчастіше дане захворювання зустрічається у людей, яким за 40, але останнім часом Гіпертонія, помітно помолодшала, і зустрічається у людей в різних віках. Гипертоний однаково страждають як чоловіки, так і жінки. Гіпертонія вважається однією з головних причин інвалідності, а також і смертності, у людей із захворюваннями серцево-судинною системою.

Причини гіпертонії і фактори ризику

Причиною гіпертонії є часті, тривалі нервово-психічні навантаження, тривалі стресові ситуації. Часто причиною для виникнення гіпертонії, буває робота, при виконанні якої людина перебуває в постійному емоційному напруженні. Також велика ймовірність гіпертонії у людей, які перенесли струс мозку, спадкова схильність може бути однією з причин виникнення гіпертонії, якщо в роду хтось страждав таким захворюванням, то ймовірність розвитку гіпертонії зростає в кілька разів.

Однією з головних причин гіпертонічної хвороби може бути гіподинамія. З віком, коли літні люди починаю набувати атеросклероз, і починають відбуватися вікові зміни судин, поява гіпертонії може посилити атеросклероз, змусивши його прогресувати. Це досить небезпечне явище, оскільки при сильному спазмі судин, доступ крові до мозку, серця і нирок стає критично маленьким. Якщо на стінках кровоносних судин присутні бляшки, то при сильному спазмі судин, кров може зовсім перестати чинити до життєво важливих органів і циркулювати по артеріях. У цьому випадки настає інфаркт міокарда або інсульт.

У жінок причиною гіпертонії може стати період перебудови організму, тобто при клімаксі. Кухонна сіль, а якщо бути точніше натрій міститься в ній, а також куріння, зловживання алкоголем і надмірна вага сприяють підвищенню навантаження на серцево-судинну систему, що не є добре.

Симптоми гіпертонії

Головним симптомом гіпертонії є головний біль, це відбувається унаслідок звуження, спазму судин головного мозку. Також часті симптоми гіпертонії, шум у вухах, літання "мушок" перед очима, пелена перед очима, загальна слабкість, порушення сну, запаморочення, відчуття тяжкості в голові, сильне серцебиття. Такі симптоми бувають на ранній стадії гіпертонічної хвороби, і носять невротичний характер. При більш пізній стадії гіпертонії, може виникнути серцева недостатність, унаслідок постійного перевтоми серцевого м’яза, через високого тиску.

Від прогресування хворобливого процесу, можливе зниження гостроти зору, можливо ураження судин в головному мозку, від високого артеріального тиску, це може призвести в деяких випадках до паралічу, зниження чутливості кінцівок це відбувається з причини спазму судин, крововиливи або тромбозу.

Що таке гіпертонічний криз?

Гіпертонічні кризи це одне з різновидів гіпертонії. Коли різко підвищується артеріальний тиск, трапляються всі вище перераховані симптоми, але ще додається нудота, блювання, підвищена пітливість, зниження зору. Такі кризи можуть тривати по часу від декількох хвилин до декількох годин. А такому стані хворі скаржаться на сильне серцебиття, вони порушені, і плаксиві. У цьому стані відзначається сильно прискорений пульс, на щоках хворого можуть з’являтися червоні плями, іноді протягом такого нападу може бути досить рясне сечовипускання або рідкий стілець. Виникають такі кризи, найчастіше після сильного емоційного перенапруження у жінок в період клімаксу, у другій половині дня або вночі.

Є ще один вид гіпертонічного кризу, який має більш важкий перебіг, його розвиток поступове, і за часом досить тривалий, може сягати від 4:00 до 5. Такий вид кризу найчастіше виникає на більш пізніх стадіях розвитку гіпертонічної хвороби, і, як правило, це відбувається на тлі надмірного артеріального тиску. Такий вид кризу, дуже часто супроводжується мозковими симптомами, наприклад: може статися порушення мови, збій в чутливості кінцівок, також такий криз супроводжується сильною сердечним болем.

Ступеня гіпертонії

Відзначені 3 ступеня гіпертонії:

1 — ступінь — це артеріальний тиск 140 — 159/90 — 99 мм рт. ст. Тиск може повертатися час від часу до нормальних показників, після чого знову підніматися.

2 — ступінь — це артеріальний тиск, який коливається в межах 160 — 179/100 — 109 мм рт. ст. Тиск часто розуміється, і дуже рідко повертається до нормальних показників.

3 ступінь — це коли тиск піднімається до 180 і вище / 110 мм рт. ст. Тиск тримається майже постійно високим, а його зниження може бути ознакою збою в роботі серця.

Гіпертонічну хворобу треба починати лікувати ще на 1-й стадії, так як після того як вона переросте в 2 і3 стадію, лікування буде набагато складніше.

Дієта при гіпертонії

Дієта при гіпертонії полягає в тому, що випливає з раціону харчування виключити в першу чергу все смажене, продукти багаті холестерином, вживати якомога менше солодкого, свіжий хліб замініть сухарями або по можливості рисом.

Корисно вживати ті продукти, які сприятимуть затриманню розвитку атеросклерозу. Наприклад, різні фрукти, молочні продукти в особливості кисляк, сироватку й сир. Також до корисних продуктів відносяться: білок яєчний, яловичина, варена і горох. Продукти з вмістом вітаміну «С» має бути як можна велику, до таких продуктів відносяться: цибуля зелена, смородина чорна, лимони і редис.

Така дієта при гіпертонії допоможе вам знизити рівень токсинів накопичених в організмі. Вживання солі має бути мінімальне, тобто не перевищувати 3 грам, або половину 1 чайної ложки в день, а краще, якщо ви взагалі відмовтеся від солі.