Менінгіт - менінгіт у дітей

Менінгіт — гостре інфекційне захворювання, при якому запалюються оболонки головного і спинного мозку. У дітей дане захворювання протікає особливо важко. Воно викликає ускладнення, серед яких може бути розумова відсталість, токсичний шок, порушення згортання крові і інш.

Захворювання найчастіше вражає немовлят і дітей молодшого віку. Хлопчики хворіють частіше дівчаток, а пік захворюваності потрапляє на літній період. Від віку дитини, його загального стану і вчасно розпочатого лікування залежить те, як буде протікати хвороба, її результат.

Причини менінгіту у дітей

Зараження дитини найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом від однолітків і дорослих, рідше — через брудні предмети і тварин (переважно гризунів). Існує кілька видів збудника менінгіту:

— віруси (віспа, кір, краснуха, грип та ін.);

— бактерії (менінгокок, пневмокок, стрептокок, стафілокок, сальмонела, синьогнійна паличка, гемофільна паличка);

— грибок (кандида);

— найпростіші мікроорганізми (амеба, токсоплазма).

Найчастіше зустрічаються випадки менінгококового менінгіту (60-70% всіх випадків). Розповсюджувачем інфекції може бути хвора людина або носій бактерії (тварина). Інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом, після чого починається запальний процес. Менінгіт розвивається, коли менінгокок потрапляє на м’які оболонки головного мозку, викликаючи їх запалення. Захворюванню сприяють черепно-мозкові травми, отити, тонзиліти, запалення носових пазух, знижений імунітет.

Симптоми менінгіту у дітей

Симптоми менінгіту у дітей і дорослих однакові: хвороба починається лихоманкою, блювотою, гострим головним болем, м’язовими болями і ригідністю шиї, підвищеною чутливістю до світла, звуків, слабкістю, дратівливістю і відсутністю апетиту.

У грудних дітей менінгіт проявляється тривожністю, джерельце ущільнюється. Початковими симптомами захворювання у дітей 2-10 років стає лихоманка і дратівливість. Часто також з’являється висипка на тілі, нижніх кінцівках і слизових.

Запам’ятайте, при виявленні у дитини таких симптомів, як блювота, озноб, головний біль, висока температура (вище 38 ° С), напруженість м’язів шиї та потилиці, сонливість і млявість, судоми, сплутаність свідомості — терміново викликайте лікаря! Вихід хвороби безпосередньо залежить від своєчасно поставленого діагнозу і адекватного лікування. Тому хвора дитина підлягає негайній госпіталізації, а не лікуванню будинку.

Діагностика менінгіту передбачає пункцію спинномозкової рідини. Аналізується її колір, каламутність, вміст бактерій, білка, глюкози та інших мікроелементів.

Лікування менінгіту у дітей

Як у дорослих, так і у дітей менінгіт лікують виключно в стаціонарних умовах (в інфекційному відділенні). Терапія передбачає використання антибіотиків пеніцилінового ряду (Аугментину, Флемоксин, бензилпеніциліну). Антибіотики застосовують не більше тижня. Також лікування передбачає зниження внутрішньочерепного тиску і усунення симптомів токсикозу. Пірацетам і ноотропіл використовують для відновлення роботи нервових клітин і судини; за допомогою дексаметазону, кеналога, гідрокортизону і метилпреднізолону проводять терапію проти запальних процесів в організмі.
Своєчасне лікування здатне поліпшити стан дитини за 2-3 дні і привести до повного одужання.

Ускладнення менінгіту у дітей

Нерідко менінгіт має серйозні наслідки, серед яких токсичний шок, скупчення зайвої рідини в головному мозку, його набряк і набухання, цереброастенія, гостра надниркова недостатність. Остання ускладнення, а також інфекційно-токсичний шок і вклинювання довгастого мозку у великий потиличний отвір можуть привести до смерті. Щоб уникнути загрози ускладнень, вже видужали діти повинні підлягати диспансерному обліку, регулярно проходити обстеження у педіатра, інфекціоніста та невропатолога. Дитини знімають з обліку не раніше ніж через два роки після перенесеного менінгіту, і лише у разі відсутності залишкових явищ цього захворювання.