Що таке аналіз на ІПСШ

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), викликаються більше 20 збудниками різної природи (бактерії, віруси та найпростіші).

В даний час поняття ІПСШ крім венеричних хвороб включає і так звані хвороби другого покоління: хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, папіломатоз, герпетична, ВІЛ інфекція і т.п. Сформовану в останні роки епідемічну ситуацію, пов’язану з ІПСШ, з повною підставою можна визначити як неблагополучну.

Аналіз на ІПСШ, а саме: на інфекції, що передаються статевим шляхом, зараз пропонують здати в кабінеті лікаря будь-якого профілю. Але в разі виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом, ви неодмінно лікуватися прийдете до лікаря — фахівця, до лікаря — дерматовенеролога. Необхідно знати, що єдине місце, де можна отримати фахову консультацію спеціалістів, здати необхідні аналізи як на бюджетній, так і на позабюджетної основі.

Для діагностики ІПСШ використовуються в основному такі методи: мікроскопічні (гінекологічні та урологічні мазки), культуральні (бак.посев), серологічні (ІФА і т.п.), молекулярно-біологічні (ПЛР і т.п.).

Мікроскопія — метод виявлення мікроорганізмів та елементів запалення (лейкоцитів) в клінічному матеріалі за допомогою мікроскопа. Це один з найбільш «старих» і дешевих методів діагностики. Але не завжди під мікроскопом можна знайти шуканий об’єкт.

Таким чином, при обстеженні значного контингенту пацієнтів з підозрою на ІПСШ результати мікроскопії потрібно підтверджувати іншими, більш специфічними та надійними методами ідентифікації патогенних збудників.

Культуральний метод (бак.посев) — прямий метод, за допомогою якого можна виділити чисту культуру мікроорганізму і визначити його чутливість до антибактеріальних препаратів. По відношенню до деяких патогенним збудників ІПСШ цей метод є єдиним підтверджуючим тестом для установки діагнозу. Особливо, якщо діагноз виставляється дітям.

Молекулярно-біологічні методи діагностики (зокрема, ПЛР) — найсучасніший на сьогодні метод діагностики. ПЛР-аналіз зарекомендував себе як найбільш чутливий, менш вимогливий до умов транспортування методом лабораторної діагностики ІПСШ.

ПЛР і особливо ПЛР у реальному часі (real-time PCR), незамінні для детекції труднокультівіруемих об’єктів (хламідій, мікоплазм і уреаплазм).

Серологічні методи діагностики (ІФА, РПГА і т.п.). Взаємодії мікроорганізму та імунної системи людини судять про наявність, активності і ступеня давності перебігу того чи іншого захворювання. Виявити антитіла до інфекційного захворювання можна тільки після того, як до мікроби в організмі вже сформувалися антитіла. Зрозуміло, що для багатьох ІПСШ діагноз тільки на підставі ІФА виставляти не можна і необхідно використовувати як додатковий метод діагностики для встановлення ступеня хронізації захворювання. Винятком є сифіліс, де діагноз виставляється на підставі серологічних методів діагностики.