Трихомоніаз

Що етотакое?

Трихомоніаз — це ураження сечостатевої системи, яке викликають трихомонади. Вперше трихомоніаз був описаний на початку XX століття, тоді ж медики здогадалися, що заразитися ним можна статевим шляхом. На сьогоднішній день по частоті зустрічальності ця хвороба остаточно обігнала гонорею і сифіліс, щороку нею заражається більше 300 мільйонів чоловік.

У школі на уроках зоології всі ми вивчали найпростіші мікроорганізми. Розглядали під мікроскопом амеб, інфузорій-туфельок і хламідомонад. Трихомонада піхвова — теж мікроорганізм з царства найпростіших: одноклітинний, маленький, овальний або грушовидний, з вусами-джгутиками. Тільки на відміну від нешкідливих найпростіших, трихомонада мешкає в сечостатевих органах людини і викликає в них запальні процеси.

Шляхи зараження

Найменше шансів заразитися тріхомоніазом при оральному іанальном сексі. Найбільше — при введенні статевого члена в піхву. Побутове зараження трапляється, але надзвичайно рідко. Наприклад, якщо довго терти статеві органи тієї ж мочалкою, якій тільки що користувався хворий, або витиратися його вологим рушником.

Що при цьому відбувається?

Опинившись в сечівнику або в статевих органах людини, трихомонади швидко прикріплюються до покривають їх клітинам (за допомогою джгутиків). Потім підступні мікроорганізми починають посилено розмножуватися. Коли їх стає занадто багато, вони починають пошкоджувати клітини господаря. Від моменту зараження до перших ознак хвороби зазвичай проходить від 4 днів до 4 тижнів.

У жінок трихомоніаз проявляється запаленням піхви (кольпіт), шийки матки (цервіцит) та залоз, що виділяють змазку, необхідну для статевого акту. У чоловіків частіше за все запалюється сечівник (уретрит) і передміхурова залоза (простатит).

Запідозрити у себе трихомоніаз жінкам набагато простіше, ніж чоловікам.

Перше, що має насторожити — виділення пінистої рідини з піхви білястого кольору. Важливо звертати увагу на запах: при трихомоніазі виділення пахнуть протухлої рибою. Крім того, зовнішні статеві органи жінки червоніють і набрякають, виникає свербіж і відчуття печіння, а заняття сексом перетворюються в катування. Якщо трихомонади оселилися в сечівнику, може з’явитися біль при сечовипусканні.

У чоловіків в більшості випадків захворювання протікає безсимптомно. Головний і єдиний ознака трихомониаза у сильної статі — біль і печіння під час сечовипускання.

Чим це небезпечно?

Через запальних змін вполових органах трихомонади часто стає причиною жіночого безпліддя. Чоловіче безпліддя трихомонади викликають, склеюючи сперматозоїди і вживаючи поживні речовини сперми.

Трихомонади не тільки викликають трихомоніаз, але й можуть ховати в своєму тільце інші мікроорганізми, що викликають ЗПСШ. Найчастіші їх «співмешканці» — гонококи (гонорея) і трепонеми (сифіліс). Перебуваючи всередині трихомонади, ці бактерії стають недосяжними для лікарських препаратів. Так що, поки людина не позбувся від одноклітинних паразитів, інші венеричні захворювання вилікувати неможливо.

Діагностика

Запідозривши трихомоніаз, необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Жінкам допоможе гінеколог, чоловікам — уролог. Схожі на трихомоніаз симптоми зустрічаються і при інших захворюваннях, тому дуже важливо правильно поставити діагноз. Не виключено, що пацієнтам потрібно консультація дерматовенеролога.

Для діагностики трихомоніазу беруть мазок із статевих органів і під мікроскопом шукають у ньому трихомонад. У жінок досліджують виділення з піхви, у чоловіків виділення з сечівника і секрет передміхурової залози. Результат загального мазка підтверджують більш точними методами дослідження: прямий імунофлюоресценція, ПЛР або посівом.

Лікування

Трихомоніаз — виліковне захворювання. Потрібно лише строго виконувати всі розпорядження лікаря і набратися терпіння.

Пацієнтам лікар призначить спеціальні протівотріхомонадние ліки, препарати підвищують імунітет, вітаміни і фізіотерапію. Позбавлятися від збудника хвороби повинні обидва статевих партнера одночасно. Від сексу до закінчення курсу лікування слід відмовитися. Якщо це правило порушити, то видужалий партнер, може заново заразитися. Після лікування треба обов’язково проходити контрольне обстеження. Тільки після цього лікар зможе точно сказати, що трихомоніаз переможений.

Від трихомонад можуть врятувати презервативи, виключення випадкових статевих контактів та використання в протягом двох годин п